Když si tě neváží - Student Agency

Odepsal jsem na jeden velmi zajímavý inzerát společnosti Student Agency. Hned druhý den mi volali a chtěli se semnou sejít. Potěšilo mě, jak to šlo rychle. Domluvili jsme si tedy termín prvního kola pohovoru.

Den před plánovaným pohovorem mi zazvonil telefon, kde se ozvala recruiterka dané společnosti. Velmi se omlouvala, ale říkala, že pohovor musíme přesunout. „Ok, to se může stát“ a domluvili jsme nový termín na pátek.

Ve čtvrtek mi zvonil telefon a při pohledu na telefonní číslo jsem si řekl: „Ty vole, zase?“ Personalistka se znovu velmi omlouvala, ale bohužel to prý ani tentokrát nevyjde. Třetí a snad poslední termín jsme domluvili na středeční brzké ráno.

V úterý nikdo nevolal a já tím pádem mohl ve středu vyrazit. Přišel jsem do sídla společnosti, ale vůbec nikdo tam nebyl. Potkal jsem jen uklizečku, které jsem se trapně zeptal, zda neví, co mám dělat. „Počkejte tady a snad někdo přijde.“ Bylo 7:00, nikdo nikde. V 7:05 bylo stále zhasnuto a já začínal být nervózní. V 7:09 se konečně někdo objevil. No to je chování...

Pohovor začal víceméně standardně. Prý abych se představil a řekl něco o sobě. Vše šlo dobře a já vedl celkem obsáhlý monolog. Trvalo to asi 10 minut. Poté se dostal ke slovu můj potenciální šéf a prohlásil, že z toho, co jsem jim pověděl, zjistil, že vůbec nejsem ten, koho hledají. Jinými slovy jsem uměl jinou technologii, než kterou požadovali.

Tak nejenže přesunuli 2x termín pohovoru a ještě mě nechali čekat, ale už po úvodním monologu jsme vlastně zjistili, že jsem tam úplně na ho*no. Přitom stačilo lépe sepsat požadavky na danou pozici a nebo si pořádně přečíst můj životopis. Takový přístup bych opravdu od tak známé firmy nečekal.

Leave this empty:

Vložit komentář

* Toto pole musíte vyplnit
* Toto pole musíte vyplnit

Komentáře

 • Adam Novota

  18. 12. 2017
  Marek mi nepřinesl bohemia crispers a vodu - volal jsem ho celou cestu z Prahy do Karlových Varů. To tlačítko pro přivolání obsluhy jsem zmáčkl nejméně 30krát. Asi mu nevadilo, že jsem měl v krku Saharu - umíral jsem žízní a hladem. Jsem převelice rozhořčen leností tohoto mladého muže. Doporučuji ho kopnout do jeho crispers!!
 • Michaela

  19. 04. 2017
  Pracuji v HR jen pár let, mám za sebou zkušenost z personální agentury a nyní pracuji v interním HR, na pozici Recruiterky. Takový přístup mě nesmírně rozčiluje! I když, otázka je, jestli zástupkyně HR věděla, jaké má s pozicí záměr zodpovědný hiring manager, jestli tušila... párkrát už se mi to také stalo :-( Nicméně takový přístup vrhá obecně špatné světlo na všechny z HR. Přitom je to chyba výběru do HR! Jsou firmy, které nedávají HR dostatečnou váhu a funkci zastávají bývalé asistentky (v zásadě nic proti nim), ale je skutečně rozdíl mít pohovor s HR specialistou a s Asistentkou. To by si měli uvědomit všichni, kdo nehledají HR specialistu/Recruitera apod., ale jen admina pro správu "lidí"! HR zastupuje firmu - trendem je employer branding - a kdo tento směr určuje?!! HR zdar a sílu :-)
 • Tomáš

  03. 04. 2017
  Simono, neodpustím si "rýpnutí" Z čeho soudíte, že cituji: "Ze setkání se mnou (bez ohledu na to, zda nakonec u nás zaměstnán je nebo není) si každý z nich odnáší právě ten pocit, že i když nakonec třeba nebyl vhodným kandidátem (nebo naopak my pro něj správnou firmou), chovali jsme se k němu jako k člověku, který určitě má co nabídnout.?" Dostáváte od odmítnutých uchazečů zpětnou vazbu nebo máte nějaký prostředek, kterým toto tvrzení můžete podložit? Nechci se Vás nijak dotknout, ale to co jste napsala, mi přijde spíš jako subjektivní názor, než podložené tvrzení. Děkuji za odpovědˇ
 • Marek Černák

  03. 04. 2017
  Je spousta firem, co to dělá dobře, bohužel stále spousta i těch, co to dělá špatně. Váš přístup se mi Simono líbí. Zajímají mě firmy, kde si uchazečů skutečně váží. Prozradíte mi, co to je za firmu? :)
 • Simona

  02. 04. 2017
  Dělám v HR už dlouho a je mi smutno, když opakovaně narážím na podobné zkušenosti různých lidí. U nás ve firmě to takhle určitě nechodí, ale sama, na můj vkus příliš často, narážím u svých kolegyň a kolegů z jiných firem na neprofesionální chování a absolutní nezájem, vidět v kandidátovi také člověka. Ze setkání se mnou (bez ohledu na to, zda nakonec u nás zaměstnán je nebo není) si každý z nich odnáší právě ten pocit, že i když nakonec třeba nebyl vhodným kandidátem (nebo naopak my pro něj správnou firmou), chovali jsme se k němu jako k člověku, který určitě má co nabídnout. To je naše vizitka a díky tomu i v dnešní době dokážeme obsazovat pozice tak, jak potřebujeme a nepláčemě, že nejsou lidi a nedají se najít. Když nejsou "hotoví", jsou určitě alespoň ti, kteří se dají "dotvořit", při správném zacházení...
 • Alena Horáková

  31. 03. 2017
  Dobrý den, můžeme mít odlišné zkušenosti, ze kterých ale nelze zevšeobecňovat. Např. známý má velmi dobrou zkušenost, když ho solidní personální agentura doporučila na základě dobře popsané pozice jako zkušeného odborníka, ve firmě s ním jednala kvalifikovaná HR manažerka i jednatelé a firma ho po několika kolech pohovorů zaměstnala, byť je po šedesátce. to Petr Capek Ohledně vašich zkušeností z firem, kdy chtějí člověka s praxí, ale nabídnou mu plat jako absolventovi, to je jako když koupí kozu, krmí ji jako králíka a chtějí, aby dojila jako kráva.
 • Zdeňka

  30. 03. 2017
  Zdravím všechny, bohužel mám podobné zkušenosti, vypíchnu tu ale jenom dvě. Byla jsem na pohovoru v jednom velkém řetězci, personalistka mi řekla, že přeskočíme úvodní kolo a půjdu na pohovor přímo k managerům oddělení, pro které bych pracovala. V popisu pozice bylo, že hledají někoho zkušeného s praxí nejlépe z řetězce a celkově popis pozice na mě seděl. Pohovor probíhal skvěle, jela jsem domů s dobrým pocitem s tím, že se mi do týdne ozvou. Po víc jak týdnu jsem se paní personalistce připomněla a ta mi po dalších třech dnech sdělila, že pozici už obsadili uchazečem, který je čerstvě po škole a řekl si méně peněz.... Takže, k čemu že mě to tedy na ten pohovor zvali? Hledám práci už 4 měsíce a prošla jsem spoustu pohovorů, minulý týden mi např. personalistka z jedné firmy sdělila, že se jim moc líbím, ale bohužel nejsou ochotní mě zasvětit do jejich skladové logistiky a raději budou čekat, až jim se jim přihlásí někdo "kompletně hotový". A nejvíc mě teda dostává, když mi řeknou, že se ozvou do konce týdne nebo do dvou týdnů apod., uběhne měsíc ( nebo i dva ) a i když jsem se připomínala mailem, tak žádná odpověď nepřišla. KDO že to hledá ty schopné, kvalifikované pracovníky ochotné se učit a rozvíjet a hlavně pracovat?
 • Vladimír Pozdníček

  30. 03. 2017
  Zdravím kolegové, se zájmem jsem si přečetl všechny příspěvky a musím se přidat. :o) Také působím přes 22 let v recruitmentu a dalších poradenských službách v HR. Dovolit si něco takového - myslím tak laxní a neprofesionální přístup ke kandidátovi, to je dnes naprosté diletantství. Trh práce je rozebraný a bojujeme o každého kandidáta, se kterým můžeme řešit pracovní pozici a dál ho rozvíjet, tak kam potřebujeme. Osobně lektoruji v odborných programech pro specialisty HR a velmi kladu na srdce účastníkům - kolegyním a kolegům, aby dbali na profesionální proces recruitmentu - tím přece vytváří image firmy. Už dlouho se říká "že se špatná zkušenost (informace) šíří veřejností 10x rychleji než tak dobrá". Pokazit si jméno zaměstnavatele, to je velmi snadné. Recruiter musí umět "být partnerem" pro kandidáty, to znamená přehled a ještě lépe dobrou orientaci v profesi, kterou řeší, být připraven na rozhovor s kandidátem po všech stránkách. To platí pro telefonické interview i osobní setkání. Velké umění je také orientovat se v tom, co a jak nám o sobě píší kandidáti do svých CV. Čemu dávají prioritu, o čem se rozepíší, jak uspořádají informace, apod. K tomu mi hodně přispělo studium grafologie v 90-tých letech, protože řadu pohledů lze uplatnit i na CV, psané na příklad ve Wordu na počítači. Souhlasím s názorem, že Ti mladí, kteří jsou pověřeni první analýzou CV, toto nejsou schopni optimálně provést a stanou se z nich "přeposílači CV". Ať už posílají CV vedoucím nebo je to konzultant v agentuře, který rozesílá CV podle "klíčových slov". Platit za takovou službu je nesmysl. Vždy jsem dával mladým kolegům maximální podporu, ale také přiměřenou roli, aby mohli dělat dobře svoji práci, učit se a růst. Je to v řadě firem o optimálním nastavení procesů a činností, ale to ještě všichni neobjevili. V dnešní době proto zvítězí "v boji" na trhu práce ti, kteří to mají zvládnuté.
 • Zdeněk Koptík

  30. 03. 2017
  Zkušenost, kterou popisujete, je bohužel docela typický příklad, jak to chodí nejen ve firmě, kde jste se ucházel o práci. Mám 20 let praxe a za tu dobu jsem nejen hledal, ale hlavně nabíral lidi do týmů. Po určité době jsem zjistil, že je někdy užitečnější, i když časově náročnější, všechny přijaté odpovědi nechat nasměrovat rovnou na mne a selekci s udělat sám. Z HR v různých formách jsem dostával vyfiltrovaná CV a bylo jich buď málo nebo se mi na první pohled nelíbila, i když, jak jsem později vždy zjistil, odpovědí chodily mraky. Nezbývá než trpělivost, říci si, blbá zkušenost = také zkušenost, co se stalo, mělo se stát a hledat dále, ta skutečná příležitost někde určitě čeká. Někrerými aspekty hledání práce se také zabývám ve svém blogu (moje jméno dohromady a cz).
 • František Hladík

  30. 03. 2017
  V některých firmách to může vypadat, jak panové popisuje, ale nemyslím, že je to většina. Mám zkušenosti jako recruiter v personalní agentuře, kde jsem vyhledával kandidáty na vyšši pozice pro výrobní společnosti a nyní pracuji jako personalista v jedné z nich. A u nás to probíhá tak, jak jsem poznal i u většiny firem. Pokud dám příklad, jak to funguje u nás. Nedávno dal po 10 letech výpověd jednoho vedoucí výrobního úseku. Byl meeting, na kterém jsem byl já jako HR, který má na starosti THP pracovníky, HR managerka, Plant manager a Manufacturing manager. Dohromady jsme vytvořili profil "ideálního kandidáta", následně jsem vyhodil inzeráty, informoval o výběrku zaměstnance a poslal popis pozice a požadavky personálním agenturám, se kterými spolupracujeme. Ke mě se pak dostávají CV uchazečů. Jsem tu já na THP a dvě kolegyně, kteří se starají o agendu operátorů, HR na marketing a vzdělávání a HR managerka. Nesetkal jsem se zatím s firmou, která má ještě interního recruitera (vaši absolventku) čistě na filtraci CV. Jakmile se ke me dostane CV uchazeče, o kterém si myslím, že splňuje požadavky, tak než ho pozvu, pošlu ho Manufacturing managerovi na schválení. Pokud je taky pro, tak uchazeči zavolám a udělám s ním cca 10min phone screening, abych zjistil základní informace, třeba jestli nemá větší finanční očekávání než my mu můžeme nabídnout. Pokud je to ok, pozvu si ho na osobního pohovor, kterého se účastním já, abych kladl behaviorální otázky a Manu.manager, aby ověřil technické znalosti a praxi. Možná to není vždy dokonalé, ale pro nás efektivní, proto mě vždy nakrknout obecné názory lidí, že to všude funguje "la amatéros".
 • Miroslav

  29. 03. 2017
  Môj príspevok sa nebude týkať pohovoru, aj keď som ich absolvoval veľmi veľa, ale skôr popíšem moje skúsenosti headhuntera. Môžem potvrdiť že prvotné posúdenie životopisov zvyčajne vykonáva najmladšia a najmenej skúsená členka HR tímu vo firme. Ono to vyplýva zo zaužívaného procesu výberového konania na miesto nového pracovníka alebo na uvoľnené miesto. Na porade vedenia sa schváli, že sa na nové miesto alebo na uvoľnené miesto bude vyberať nový pracovník z externého prostredia. Schváli sa finančný limit a riaditeľ HR ako člen najvyššieho vedenia je poverený realizáciu výberového konania. Riaditeľ príslušného odboru, kam bude nový pracovník patriť, je taktiež poverený, aby v spolupráci s riaditeľom HR vypracovali popis pracovnej pozície a požiadavky na uchádzača. Obidvaja riaditelia to v rámci svojho oddelenia posunú ďalej na nižších pracovníkov, a tí to posunú ešte ďalej až to dopadne nakoniec na tú najmladšiu dvadsať plus-ročnú členku/člena príslušného tímu bez reálnych praktických skúsenosti a veľmi často aj bez príslušných vedomostí. Tie popisy pracovných pozícii aj požiadaviek nakoniec tak aj vyzerajú. Zverejní sa príslušný inzerát, a prvotný výber uchádzačov robí zase táto najmladšia, najmenej skúsená a v podstate aj najmenej vzdelaná pracovníčka. Nuž a potom to dopadá presne tak, ako to popísal Marek Čermák. A prečo je to tak? Pretože členovia najvyššieho vedenia, ako aj riaditelia príslušných odborov alebo vedúci oddelení sú strašne zaneprázdnení bežnou operatívou a na takéto "nepodstatné" veci nemajú čas. Pritom by to malo byť úplne naopak. Popis pracovnej pozície aj definovanie požiadaviek na uchádzača by mal vypracovať príslušný nadriadený daného pracovníka v spolupráci so svojim kolegom z HR oddelenia. Daná 20 plus-ročná pracovníčka HR oddelenia by mala zabezpečiť len publikovanie inzerátu v príslušných v médiách a zozbieranie reakcii na daný inzerát. Maximálne by jej mali dovoliť vyradiť úplne nevhodné reakcie. Budúci priamy nadriadený by mal identi
 • Oliver

  29. 03. 2017
  "musel jste" pardon
 • Oliver

  29. 03. 2017
  Dobrý den Petře, musel jsem projít hodně firmami a získat dost relevantních dat, když tvrdíte, že nikoho nikde nezajímají zkušenosti a že ve všech společnosti mají na starosti počáteční výběr mladé holky bez znalostí, které nikdy nekonzultují CV uchazeče s vedoucím pracovníkem. Pokud jste zaměstnaný, tak jste měl vlastně velké štěstí, že i přes to, že nikdo nikoho a všichni jsou neschopní, jste byl přijat. Je to tak?
 • Petr Capek

  29. 03. 2017
  Nikoho nezajímají zkušenosti. Lépe řečeno chceme absolventa s 20ti lezou praxi na obdobné pozici za absolventky plat. Navíc počáteční výběr mají na starosti HR holky 20+, které se tituluji senior recruiter.